Oczyszczalnia Kingspan Biopura

Oczyszczalnia biologiczna złoże Bioficient 4 i 6 (Biopura)

Oczyszczalnia biologiczna ze złożem fluidalnym KINGSPAN BIOFICIENT (BIOPURA)

 

 

Zasada działania oczyszczalni Bioficient 4 i 6

 

W oczyszczalni Bioficient proces oczyszczania jest czteroetapowy:

 

1. osadnik wstępny (oczyszczanie zawiesin, frakcji stałych i separacja tłuszczu),

 

2. I strefa biologiczna (podczyszczenie przez bakterie tlenowe),

 

3. II strefa biologiczna (doczyszczenie przez bakterie tlenowe),

 

4. osadnik wtórny.

 

 

PODSTAWOWE DANE:

 

  • Bioficient to w pełni biologiczna oczyszczalnia z raportem badań wykonanym w jednostkach notyfikowanych zgodnie z PN-EN:12566-3+A1:2009 (certyfikat CE).

  • Technologia: innowacyjna technologia z podwójną strefą biologiczną, w strefie znajdują się kształtki (złoża fluidalne)- zdecydowanie bardziej skuteczna i odporna na zmiany składu ścieku oraz substancje chemiczne niż osad czynny.

  • Zakres stosowania: do 4 RLM (Q= 0,6m3/d), do 6 RLM (Q= 0,9m3/d).

  • Proces oczyszczania osadnik wstępny, dwie niezależne strefy oczyszczania tlenowego, osadnik wtórny.

  • Zawracanie osadu nadmiernego - recyrkulacja.

  • Zbiornik z PE wykonanego metodą rotomouldingu (bardzo mocny, monolityczny zbiornik z polietylenu, waga to aż 175kg przy niewielkich wymiarach, brak zgrzewów), gwarancja 20 lat.

  • Regulacja: możliwość regulacji głębokości wlotu rury kanalizacyjnej: 50-80cm z nadstawkę nawet do 150cm!

  • Niskie koszty eksploatacji: małej mocy sprężarka (zużycie energii elektrycznej potwierdzona testami 0.52kWh/d), usuwanie osadu przy pełnym obciążeniu raz w roku,

  • Niewielkie gabaryty: niewielki wykop, łatwy montaż nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych.

    Różnica w technologii złóż fluidalnych a osadem czynnym

    Skuteczność oczyszczalni, jej elastyczność oraz odporność na działanie substancji chemicznych zawartych w ściekach dopływających do urządzenia z gospodarstwa domowego, zależą głównie od zastosowanej technologii. W oczyszczalni Biopura zastosowano technologię złóż fluidalnych (zanurzonych). Tu sercem urządzenia jest część oczyszczania tlenowego, w której znajdują się polipropylenowe kształtki. To właśnie na nich, dzięki dostarczanemu tlenowi, rozwija się błona biologiczna, która przetwarza związki organiczne zawarte w ściekach prowadząc do jego oczyszczenia. W tej technologii nie ma niebezpieczeństwa wypłukiwania kłaczków osadu czynnego do odbiornika, ponieważ kłaczki gromadzone są na złożu z kształtek. Dodatkowo rozwiązanie, w myśl zasady w grupie siła, są bardziej odporne na agresywne substancje chemiczne.

    Znaczenie podwójnej strefy biologicznej

    W oczyszczalni Bioficient zastosowano dwie niezależne części biologiczne. Takie rozwiązanie zwiększa elastyczność pracy, dzięki czemu urządzenie pracuje stabilniej- zarówno przy czterech osobach, jak i mniejszej ilości. Przykład: obsługując dwie osoby błona wytwarza się głównie w I części oczyszczania tlenowego (I strefa tlenowa), obsługując cztery osoby już w obu (I i II strefa tlenowa).