Dofinansowaniem, czyli pomocą bezzwrotną, jest dotacja. W przypadku oczyszczalni ścieków trudno ją uzyskać osobom indywidualnym.
Najczęściej środki pozyskuje gmina - pochodzą one z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, przede wszystkim z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które przyznawane są na projekty duże - m.in. porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie.
Gmina może otrzymać dofinansowanie tylko na realizację specjalnych programów budowy oczyszczalni przydomowych. Stworzenie i wdrożenie takiego programu jest zadaniem własnym gminy, jeśli na danym terenie budowa sieci kanalizacyjnej nie jest opłacalna. Ma to miejsce przede wszystkim w gminach o rozproszonej zabudowie.
Zazwyczaj nie ma możliwości uzyskania dotacji ?wstecz?, czyli na urządzenia już istniejące, wybudowane przed realizacją programu gminnego. Dlatego myśląc o budowie oczyszczalni przydomowej warto dowiedzieć się, czy taki program będzie realizowany. Dla "społeczników" pewnym pomysłem jest inicjatywa obywatelska, w ramach której można spróbować skłonić władze gminy do konstrukcji programu i ubiegania się o jego dofinansowanie.
Osoby ubiegające się o dotację na budowę oczyszczalni muszą zwrócić uwagę przede wszystkim na:
Wymagane dokumenty. Zależą one od obowiązującego prawa i zasad obowiązujących w danej gminie. Na pewno konieczne będzie złożenie: wniosku (na specjalnym formularzu!); projektu; oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane i zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały; wszelkie dokumenty administracyjne (np. kopia zgłoszenia budowlanego).
Dokumenty potrzebne do rozliczenia dotacji już po przyznaniu, inaczej może ona zostać cofnięta: np. protokół odbioru, rachunki, faktury.
Sposób realizacji dotacji budowy oczyszczalni ścieków - szczególnie w przypadku funduszy unijnych na gminie może spoczywać obowiązek załatwienia kwestii formalno-prawnych. Użytkownik nie musi wtedy we własnym zakresie starać się o dokumentację projektową czy pozwolenia administracyjne.
Termin składania wniosków, szczególnie jeśli program jest jednorazowy.
Formę finansowania - najczęściej stosuje się refundację, użytkownik musi więc dysponować własnymi środkami. Najczęściej można rozpocząć budowę oczyszczalni ścieków dopiero po uzyskaniu potwierdzenia jej przyznania od gminy (np. umowy).