oczyszczalnia ścieków wykorzystująca w systemie doczyszczania tlenowego tunele rozsączające
Tunele instaluje się bezpośrednio w gruncie rodzimym, co czyni instalację prostą i nie czasochłonną w montażu. Duża powierzchnia
infiltracyjna tuneli pozwala ograniczyć powierzchnię poletka filtracyjnego, zredukować długość systemu rozsączenia, a odpowiednie ożebrowanie komory pozwala na instalację urządzenia nawet w miejscach o niedużym natężeniu ruchu kołowego (podjazd do garażu).Tunele wykonane z polipropylenu w odcinkach po 1,2 metra są wygodne w transporcie oraz łatwe w montażu. Technologia oczyszczania ścieków podobnie jak w tradycyjnym drenażu rozsączającym, składa się z dwóch etapów:
I etap – podczyszczanie w warunkach beztlenowych (osadnik gnilny),
II etap – doczyszczanie w warunkach tlenowych
w gruncie z udziałem bakterii tlenowych naturalnie bytujących w środowisku.
Komory filtracyjne wykorzystywane są właśnie w II etapie procesu oczyszczania, a dokładniej w infiltracji oraz napowietrzaniu ścieku. Dzięki dużej powierzchni infiltracji oraz znakomitym warunkom tlenowym panującym w tunelu rozwija się w nim błona biologiczna, przez którą przechodzi ściek, w efekcie czego oczyszcza się, uzyskując wysokie parametry redukcji zanieczyszczeń. Eksploatacja instalacji nie odbiega od czynności eksploatacyjnych w typowej oczyszczalni. Inwestycja w POŚ z tunelami filtracyjnymi w zastępstwie tradycyjnego drenażu ze żwiru i piasku nie podwyższa kosztów jej wykonania i z pewnością warto ją rozważyć jako alternatywę tradycyjnych rozwiązań.
dla tuneli Infiltrator, dla tuneli GRAF
Przykład obliczeń dla 4 osobowej rodziny grunt kat. B
L = Q / qd · s
L = 0,60 / 0,036 · 0,80 = 20,33 m
Konieczny do zastosowania drenaż o długości min. 21 m INFILTRATOR
L = 0,60 / 0,036 * 1,5 = 11,1
Konieczny do zastosowania drenaż o długości min. 11 m GRAF
UWAGA !!! Nie przyjmujemy standardowego wzorca dla danej oczyszczalni tunelowej, każda powinna być przeliczana indywidualnie.